Infobrev nr 1 – 2025


Hej alla medlemmar!

Styrelsen testar en ny typ av kanal för kommunikation – ett infobrev per kvartal. Tanken är att styrelsen här förmedlar vad styrelsen arbetar med just nu och annan information som kan vara betydelsefull för er medlemmar.  

For English, please copy + paste this text into Google translate.

Styrelsen vill att alla medlemmar läser igenom föreningens stadgar så att alla är medvetna om innehållet. Ni finner stadgarna på www.plogen.se/dokument. 

Stammar, ventilation och badrum

Västkustens har nu avslutat arbetet med de liggande stammarna i bottenplattan. Arbetet har tagit längre tid än vad vi alla räknade med. Men slutresultatet har blivit bra och det är ändå det viktigaste. Vi beklagar att vissa medlemmar har blivit extra berörda av arbetet! Det är nu fritt fram att börja använda era förråd som vanligt igen.

Styrelsen tillsammans med Erbo håller på att avsluta förstudierna kring hur Plogen ska genomföra arbetet med stående stammar och ventilation. Allting pekar åt att vi kommer att följa huvudspåret med relining av stående stammar och ventilationskanaler. Men några detaljer kvarstår innan vi kan fatta beslut kring de delarna eller badrummen. Vi kommer ge mer information vid kommande infomöte – vilket vi kallar till när detaljerna är färdiga. 

Styrelsen uppmanar starkt alla medlemmar att täta eventuella hål i ytskikt i badrum, t.ex. borrhål i väggar, med erforderligt silikon för våtrum – vilket borde vara en självklarhet! Det är medlemmens ansvar att badrummen är funktionsdugliga. Läs igenom stadgarna för att se vilka skyldigheter som ligger på varje medlem.

Belysning, brandvarnare och element

I mitten av februari installerade Miljöbelysning ny LED-belysning i trappuppgångarna och vid entréerna. Det är samma typ av belysning som installerades i källarna för något år sedan och det är en kostnadseffektiv lösning i stället för att byta ut enstaka lampor då och då.

Styrelsen undersöker även lösningar på nya brandvarnare i de gemensamma utrymmena. Men det är ett krav att alla medlemmar har minst en fungerande brandvarnare i lägenheten som är fäst i taket, samt att inneha en egen brandsläckare och brandfilt. Det finns att köpa i vanliga butiker såsom Jula, Biltema, Claes Ohlsson:s, m.fl. Det är också strikt förbjudet att röka inomhus på grund av brandrisken.

Det har även installerats nya termostater på elementen i alla trapphus. Temperaturen har varit ojämn i flera av trapphusen och nya termostater gör att vi kan få en mer balanserad energikonsumtion vilket sänker kostnaden.

Underhållsplan och årsavgift

Styrelsen tillsammans med Erbo har påbörjat en revidering av underhållsplanen vilket kommer fortskrida i år. I det arbetet ingår det att prioritera vilka underhåll som ska göras först, samt leta efter lösningar som är kostnadseffektiva och hållbara på både lång och kort sikt. När underhållsplanen är uppdaterad kommer styrelsen att se över årsavgiften för att se om det finns utrymme till förändring. Styrelsen vill såklart att föreningen har en god ekonomi som är rättvis för medlemmarna på både kort och lång sikt och avgiften är vårt främsta verktyg för att uppnå detta. 

Trädgård och städdag

Vårens städdag närmar sig med snabba steg. Vi ser gärna att så många som möjligt kan medverka så att arbetsfördelningen blir så rättvis som möjligt. Styrelsen kommer att förbereda en lista på saker som ska göras. Om någon inte kan medverka kommer den medlemmen få en uppgift att genomföra efter städdagen. 

När det kommer till föreningens trädgårdar vill vi också att medlemmar kommer med förslag på förbättringar. Alla vet att vi inte har ekonomi till att göra storslagna underverk. Men med gemensamma krafter kan vi hitta billiga lösningar som gör det roligare att vara i trädgårdarna. Exempelvis kan vi bygga en pergola, eller kanske plantera buskar och blommor. Kom med förslag så tar vi en diskussion på städdagens fikapaus!

Vi ses på extrastämman nu på onsdag!

Vänliga hälsningar,

Styrelsen


2 svar till “Infobrev nr 1 – 2025”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *